alternativní pohon motorových vozidel

Na úvod pouze krátce informaci pro nemotoristy: obě zkratky reprezentují plyn, potažmo směsi plynů, které jsou používány jako alternativní pohonná hmota do spalovacích motorů vozidla, a to pro vozidla, která jsou z výroby, či dodatečnou přestavbou konstrukčně upravena právě pro spalování některého z těchto plynů (CNG nebo LPG).

Tyto alternativní pohony mají svá pozitiva (nižší emise mezi 10-25%), ekonomičtější provoz Kč/1km jízdy (při nájezdu ca 8tis km/ročně je provoz již finančně výhodnější i se zřetelem na vyšší pořizovací hodnotu vozidla s pohonem na CNG či přestavbu benzínového vozidla na LPG), naopak však vozidla s plynným pohonem jsou limitovány při vjezdech do krytých parkovacích míst či v zimních měsících je nutné pro vozy LPG tankovat odlišnou směs.

Jaký je v tom rozdíl?

 

CNG (compressed natural gas)LPG (liquefied petroleum gas)

Stlačený zemní plyn (CNG), obsahuje velké množství energie v  kombinaci jednoho atomu uhlíku a čtyř atomů vodíku (CH4). Stejný plyn můžete nalézt v topných systémech a v plynových sporácích. Úspora vůči pohonu čistě na benzín se uvádí 50-60%, pořizovací náklady jsou však ca o 20-30tis Kč vyšší, oproti LPG – je tedy vhodnější pro vozidla s očekávaným vyšším ročním nájezdem.

Zkapalněný ropný plyn (LPG), je směs propanu, propylenu, butanu a butylenu. Stejnou směs často najdete v kempinkových vařičích. Přesné složení LPG (poměry plynů) se liší dle regionu a má vliv kultivovanost běhu motoru i na spotřebu paliva. Například LPG bohatý na butan má mnohem více energie oproti směsi propanové. V zimě ale musejí řidiči LPG vozidel tankovat takzvaný „zimní plyn“, který obsahuje vyšší podíl propanu, protože při nízkých teplotách je těžké butan zplyňovat. Úspora vůči pohonu čistě na benzín se uvádí 40%.

Pro a proti

Z pohledu bezpečnostních rizik má CNG vyšší teplotu vzplanutí než LPG a dále je lehčí než vzduch, tedy při jeho úniku jej lze jednoduše odvětrat. Naopak negativem je počet čerpacích stanic ca 200 oproti osmi stům veřejných stanic pro LPG. U plynu LPG je však proměnlivá kvalita směsi, což má vliv na výkon/spotřebu i chod motoru. Pro obě varianty společně platí nevýhoda řídké sítě servisních míst.

 

Další alternativní pohony jsou tzv. hybridy a elektromobily.

 

…a naštěstí se ještě vyrábí pořádná auta 😊

 

Zajímavosti

Prodej Kia Praha - aktuality

Jak funguje automobil KIA

    V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Pro zasílání nových akčních nabídek a informací ze světa vozidel KIA si zaregistrujte svůj e-mail. Registrací
  Celý článek »

V případě dotazů k modelům Kia nás neváhejte kontaktovat.

kontakt-prodej-vozu-melek-auto-s-r-o-odkaz

Pro zasílání nových akčních nabídek a informací ze světa vozidel KIA si zaregistrujte svůj e-mail.
Registrací e-mailu vyjadřujete svůj souhlas se zasíláním informací.
Loading